0
Posted February 4, 2012 by aiall in Vojenstvo
 
 

Irán sa pripravuje na vojnu

Iran-Army-Day
Iran-Army-Day

Téměř dvaapůlkrát zvýší Írán od března roku 2012 výdaje na obranu. Prohlásil to prezident Islámské republiky Mahmúd Ahmadinežád. Experti mají za to, že vojenská operace západních zemí a Izraele proti Íránu je stále reálnější a její následky pro region a celý svět budou nepředvídatelné.

USA a Izrael jsou připraveny použít proti Íránu sílu, – soudí profesor Moskevské státní vysoké školy mezinárodních vztahů Sergej Družilovskij.

- Vojenský konflikt je dost dobře možný. Kdyby před tím nebyl Afghánistán, Irák a Libye, mohli bychom o tom ještě pochybovat. Teď ale USA cítí, že procvičily vojenské aspekty podobné operace, bleskové války. Problém je v něčem jiném – Írán nemá „pátou kolonu“, jakou měl Irák a Afghánistán.

Když existují lidé, kteří jsou připraveni spolu s Amerikou svrhnout režim, pak nemá bodové bombardování žádný smysl. Existuje jediný cíl – svrhnout režim, který je pro Ameriku a vůbec pro celý Západ kostí v krku.

Vedoucí činitelé izraelské rozvědky zatím oznámili, že Írán má údajně obohacený uran ke zhotovení 4 bomb a mírový ráz jaderného programu Islámské republiky není ničím víc než blufem. Podobné informace jsou nezbytné pro to, aby z Íránu udělali nepřítele a byla tak ospravedlněna možnost vojenské operace, – zdůraznil v interview pro Hlas Ruska expert z Ústavu orientalistiky Vladimir Sotnikov.

- Situace je výbušná. Existuje značná pravděpodobnost toho, že Izrael nebo USA zahájí vojenskou operaci proti Íránu. To je ovšem pouze pravděpodobnost, protože v USA začíná aktivní fáze předvolebního boje. A prezident Obama si netroufne zapojit se ještě do jednoho konfliktu, když nebyly vyřešeny konflikty v Iráku a Afghánistánu. Írán znamená největší hrozbu pro Izrael a tam mohou dospět k názoru, že je třeba vyřešit tuto otázku silou. Přičemž tvrdé sankce, které už působí proti Islámské republice, mají vliv na íránskou ekonomiku. Když dojdou tyto horké hlavy i přes varování Ruska, Číny a dalších zodpovědných členů mezinárodního společenství k závěru, že otázku je třeba vyřešit vojenským zásahem, pak budou následky těžké. Hrozí to nejen dalším regionálním konfliktem, ale i humanitární katastrofou pro celý Velký Blízký východ. Je to hrozba pro mezinárodní stabilitu.

Nepředvídatelné mohou být i ekonomické následky, protože prudce stoupnou ceny ropy. Přičemž embargo na dodávky íránské ropy do Evropy nezasáhne jen Írán, ale i samotnou Evropskou unii.

USA přesunují vojáky do Perského zálivu

USA a jejich spojenci zahájili přesun vojsk do oblasti Perského zálivu, informují izraelská média. Vojáci přicházejí na základnu amerického válečného letectva na ománském ostrově Masirah na jih od Hormúzského průlivu. Na deset tisíc amerických vojáků je dnes v Izraeli kvůli testování jeho PRO.

Příslušníci britského a francouzského válečného námořnictva, válečného letectva a speciální jednotky přicházejí do Saúdské Arábie a Spojených Arabských Emirátů. Saúdská Arábie přemístila část svých pozemních sil do východních ropných oblastí.

List Huffington Post sdělil, že na americkou základnu na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu byly dopraveny stovky bomb, jež jsou s to zničit dobře opevněné podzemní bunkry. V Kuvajtu již byly rozmístěny dvě americké armádní a jedna vrtulníková brigáda celkovým počtem 15 tisíc lidí. Na výsadkářských lodích v Perském zálivu je dislokován dvoutisícový prapor námořní pěchoty.

 

Masivní hromadění vojsk USA hlášeno kolem Íránu, až 100,000 vojáků připraveno do března

Zatímco stoupenci prezidenta Obamy uvítali jeho stažení amerických vojáků z Iráku jako konec války na Blízkém východě, v zákulisí Pentagon v tichosti hromadí vojáky a výzbroj na dvou ostrovech ležících jižně od Hormuzského průlivu, a snadno na dostřel Íránu. Kromě asi 50,000 amerických vojáků v současné době v této oblasti, čekající na rozkazy (zřejmě nebudou doma letos na Vánoce, jak bylo původně slibováno), nositelem Nobelovy ceny míru prezident Barack Obama vysílá dalších 50.000 vojáků, aby byli připraveni k ” nějaké eventualitě ” v březnu:

Prezident Barack Obama, hlásí výhradně DEBKA-Net-Weekly, armádní a Washingtonské zdroje tajně nařídily americkým vzdušním, námořním a pěchotním sílám, aby vybudovaly silné koncentrace na dvou strategických ostrovech – Socotra, který je součástí Jemenského souostroví v Indickém oceánu a Ománském ostrově Masirah na jižním výjezdu z Hormuzského průlivu.

Od roku 2010 zde USA budují v tichosti obří letecké síly a námořní základny na Socotře s vybavením pro ponorky, výzvědná centra a vzletové zařízení pro letouny stealth v rámci propojeného řetězce strategických sil americké armády v Indickém oceánu a Perském zálivu.

Základna Socotra je tak tajná, že není nikde uvedena v žádném seznamu amerických vojenských zařízení v této části světa, mezi něž patří Jebel Ali a Al Dahfra ve Spojených arabských emirátech, v Kuvajtu Arifjan a Al Udeid v Kataru – to vše v krátké vzdálenosti letu od Íránu. Další americké síly také proudí do Camp Justice na neúrodné, 70-kilometrů dlouhém ostrově Masirah.

Západní vojenské zdroje obeznámené s americkým soustředěním na dvou strategických ostrovech sdělil DEBKA-Net-Weekly, že i když nemohou uvést přesná čísla, jsou svědky největší možné americké koncentrace v této oblasti od americké invaze do Iráku v roce 2003.

Tenkrát bylo shromážděno před invazí 100.000 amerických vojáků v Kuvajtu. Dnes tyto zdroje odhadují dle současného tempa příjezdů na dvou ostrovních základnách, že 50.000 amerických vojáků bude nashromážděno na Sokotře a Masirah do poloviny února. Budou navýšeny o 50.000 mužů již v regionu Perského zálivu, aby za méně než jeden měsíc měl Washington okolo 100.000 vojáků na místě a k dispozici pro všechny události.

US letecké transporty jsou popsány tak, že téměř každý den probíhají přistání letadel na Socotra a Masirah. Létají z americké námořní základny Diego Garcia, jednoho z největších amerických vojenských zařízení, jen něco málo přes 3000 km daleko. Americká vojenská přítomnost v regionu se bude dále rozšiřovat v prvním březnovém týdnu, kdy připlují tři americké letadlové lodě a jejich úderná skupina plus francouzská letadlová loď do Perském zálivu, Ománského zálivu a Arabského moře: Jsou to the USS Abraham Lincoln, USS Carl Vinson, USS Enterprise a Charles de Gaulle letadlová loď s jaderným pohonem. Čtvrtá US letadlová loď zůstává v Tichém oceánu, pár dní plavby od pobřeží Íránu.

Existuje stále naděje, že nepůjdeme do války s Íránem?

K dispozici je již dostatečný důvod k invazi do Íránu na základě obvinění, že vyrábí jaderné zbraně. Ať už pravdivé nebo ne, je jedno, jak jsme viděli se zbraněmi hromadného ničení, které se ještě v Iráku nenašli.

Podobně, jak Saddám Husajn před nimi, snaží se Íránské vedení, aby prodávalo svou ropu, aniž by šla přes správné kanály. V podstatě se snaží obejít Spojené státy a Evropu tím, že dělá byznys s Čínou, Indií a Ruskem, které nebudou vyžadovat výměnu ropy za americké dolary, ale spíše, Yuan, rupii a zlato.

Může se velmi dobře stát, že jaderné zbraně, stejně jako zbraně hromadného ničení v Iráku, jsou prostě záminkou, než skutečným důvodem, který bude použit k rozdrcení těch, kteří odporují finančníkům, politikům a osobnostem stojící za novým modelem světového řádu. Nenechte se mýlit: To je vážná věc. Zabijí jen tolik, kolik je potřeba (na naší straně a jejich), aby se tahle agenda prosadila.

 

Izraelský úředník: Útok na Írán musí přijít do léta

Samozřejmě nikdy nebyla diskuze o tom, jestli je útok Izraele na Írán odůvodněný na základě legálního íránského civilního jaderného programu. Otázky se raději točí okolo toho, jak špatná by byla nevyhnutelná odplata a jak moc velké škody by Izrael způsobil jadernému programu.

Izraelští úředníci varují, že do léta by mohl být íránský jaderný program přesunut do podzemí (následek desetiletí hrozeb Izraele) a tak by bylo zcela nemožné provést útok.

Yiftah Shapir z univerzity v Tel Avivu tvrdí, že by útok vyžadoval sérii masivních útoků po dobu dvou až tří týdnů, nebo měsíce, aby byla zničena íránská zařízení na obohacování uranu.

Jiní argumentují, že jsou tato zařízení tak odolná, že by i takové útoky nefungovaly a způsobily by jen povrchní poškození. Panuje však všeobecná shoda, že pokud by útok nepřišel do léta, pak by nepřišel vůbec.

Pokud by takový útok nastal, tak by samozřejmě spustil regionální válku, takovou, která by téměř jistě vtáhla i Spojené státy. Odplata vůči Izraeli by byla značná díky tomu, že se Írán zásobuje konvenčními raketami již od dob Reaganovy vlády.

A samozřejmě je celý íránský jaderný program výhradně civilního charakteru. Spekulace ohledně programu tvrdí, že vývoj jaderných zbraní Íránu je kompletně oddělený od civilního programu, pak by tedy útok na známá zařízení neměl žádnou strategickou hodnotu.

Je možné, že výhrůžky Izraele tlačí na mezinárodní společenství, aby uvalilo stále více a více sankcí proti regionálnímu soupeři.

 

(1) AC24.cz, (2) Czechfreepress.cz, Infowars.com, (3) Freepub.comehere.cz, News.antiwar.com

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (12 votes cast)

Irán sa pripravuje na vojnu, 10.0 out of 10 based on 12 ratings


aiall