0
Posted June 21, 2013 by Jublo in Hlavné správy
 
 

Umelá inteligencia na vzostupe: Google získa ‘512-qubit’ kvantový počítač

AI
AI

Väčšina ľudí nevie o existencii kvantových počítačov, takmer nikto nerozumie ako pracujú. Rozširujú sa bizarne znejúce teórie, že v snahe dopracovať sa k správnej odpovedi v prípade komplexného problému, siahnu do paralelných vesmírov a to nie metaforicky.

 

Kvantové počítače nie sú vyrobené z jednoduchých tranzistorov a logických klopných obvodov, ako bežné CPU. Nepracujú spôsobom, ktorý by tradičný inžinier kybernetiky označil za racionálny. Takmer kúzelne – kvantové počítače transformujú logaritmický problém do jedinej (plošnej) roviny, ktorá následne “hľadá odpovede” v iných dimenziách.

Napríklad riešenie matematického problému s premenným počtom riešení n, kde n môže byť číslo s veľkosťou ako 1024, by tradičnému počítaču mohlo trvať toľko, nakoľko je odhadnutý vek vesmíru. Kvantový počítač by úlohu zrátal za niekoľko minút, pretože problém rieši simultánne naprieč niekoľkými dimenziami.

Ak niekto pozná základy kódovania (enkrypcie) pravdepodobne ho napadá, že kvantové počítače sú absolútnym riešením k odomknutiu zakódovaných súborov. (Uvádza napríklad článok z Natural News z augusta 2012 – US government developing ultimate cyber weapon; Prime-factoring quantum computing makes encryption obsolete). To by znamenalo, že v prípade širokého využitia kvantových počítačov vládnymi agentúrami, by viac neexistovali tajomstvá.

Až doteraz, väčšina ľudí žila v presvedčení, že ide o ďalekú budúcnosť. Vedci a prízemnejší inžinieri tvrdili, že ide o nepraktický sen, a že kvantovú “päťsto dvanástku,” ktorá by bola funkčná, nemožno postaviť. Nič podobné však netvrďte ľuďom ako Eric Ladizinsky, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti D-Wave. Ladizinského tím už 512-qubit postavil a predáva ho nielen vláde, ale i bohatým korporáciám.

Ladizinsky je v každom prípade extrémne inteligentný človek, no ako v prípade mnohých ľudí naprieč históriou, zlyháva vo vízii, či v uvedomení si dopadu vyvíjanej technológie. Dopad je ďalekosiahly a nebezpečný, eventuálne vedúci k zničeniu ľudstva.

Rozhovor s Ladizinskym:
Quantum Journey – D-Wave Chief Scientist, Eric Ladizinsky

Relevantným príkladom môže byť jedno z prvých využití IBM počítača na začiatku dvadsiateho storočia, ktorý bol licencovaný nacistickému režimu za účelom evidencie a registrovania pohybu židovských väzňov v koncentračných táboroch. Podrobnosti možno nájsť v kniheIBM and the Holocaust: The Strategic Alliance Between Nazi Germany and America’s Most Powerful Corporation-Expanded Edition.

Ladizinsky je bývalým zamestnancom spoločnosti Northrup Grumman Space Technology, známej výrobou zbraní, kde sa zaoberal mnohomiliónovým výskumom kvantovej výpočtovej techniky pre DARPA, ktorá stojí za ozbrojenými útočnými vozidlami a robotmi, ktorí majú nahradiť ľudských vojakov. DARPA je tiež za vývojom “monštra” nižšie.

D-Wave má v úmysle pre podobné výtvory poskytnúť inteligenciu. Nie je prekvapením, že časť financovania D-Wave výskumov pochádza od Goldman Sachs (kráľa) globálneho, zločineckého, bankového zoskupenia.

Podľa článku publikovaného v Scientific American, Google a NASA spojili sily v snahe počítač typu D-Wave zakúpiť. Presné označenie je “D-Wave 2,” pretože ide o druhú generáciu systému. Prvým systémom bol 128-qubit. Neznamená to, že v prípade “dvojky,” ide o štvornásobne vyšší výkon. Vzhľadom na (qubits) povahu, možno hovoriť o 384 krát vyššej výkonnosti.

Podľa Google a NASA, počítač bude využívaný v doméne “strojovej výuky a schopnosti učiť sa sám”. O nebezpečenstvách v súvislosti s využitím môžeme hovoriť v prípade, že sa dostane rúk vlád, ktoré nerešpektujú ľudské práva, zákony, alebo limity vlastných právomocí.

(Krátené..)

 

Nová “päťsto dvanástka” nemusí predstavovať absolútnu “zbraň” kybernetického priestoru. Podľa niektorých hlasov, v minulosti existovali systémy nápadne podobné v superlatívoch opísaným kvantovým počítačom, ktorých procesný výkon dramaticky vzrastal s “dĺžkou vlastnej edukačnej praxe” aj v našich podmienkach. Príkladom sú konzultačné systémy, ktoré Slovensko zapísali do histórie telemedicíny a ktoré českí odborníci označili za teoreticky nemožné.

 

Zdroje:

Natural News;
NCBI;
Healthcare IT Pro;
Torna.Do

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.9/10 (16 votes cast)

Umelá inteligencia na vzostupe: Google získa ‘512-qubit’ kvantový počítač, 9.9 out of 10 based on 16 ratings


Jublo